Nedavno su objavljene dvije recenzije knjiga dr. sc. Emine Bužinkić koje neposredno tematiziraju migracijske režime uspostavljane na tzv. balkanskoj ruti od 2015. naovamo.
Recenzija knjige Roberta Rydzewskija The Balkan Route – Hope, Migration and Europeanisation in Liminal Spaces objavljena je u časopisu COMPSEES – Comparative Southeast European Studies. Radi se o političkoj etnografiji koja dokumentira i analizira kretanja migranata i prepreke na njihovu putu ka sigurnosti. Rydzewskijeva knjiga kritički analizira sjecište migracija, sekuritizacije i ljudskog iskustva u liminalnim prostorima, ističući kako je državno i društveno nasilje, dodatno pogoršano pandemijom koronavirusa, postalo normalizirano na europskim granicama.
Recenzija knjige urednica Marijane Hameršak, Ive Pleše i Tee Škokić iz Instituta za etnologiju i folkloristiku naziva Balkanska ruta. Pojmovnik europskog režima ireguraliziranih migracija na periferiji EU objavljena je u časopisu Etnološka tribina. Ova knjiga predstavlja angažiranu analizu ključnih pojmova suvremenog migracijskog režima, granica i izbjeglištva, kao i otpora tom režimu. Kroz 22 pojma, obrađena iz različitih perspektiva, istražuje se kako se migracijske politike oblikuju i provode na periferiji Europske unije, uz naglasak na kontrolu, discipliniranje i kriminalizaciju migranata. Obje su knjige primjer društvene odgovornosti, empatije i etike u akademskoj zajednici jer oprimjeruju praksu neprihvaćanja dehumanizacije, smrti i nestanaka migranata uzrokovanim migracijskim režimima.